Болгарія і Україна в історії Європи

18 червня відбулося офіційне відкриття Міжнародної наукової конференції з нагоди 100-річчя встановлення дипломатичних відносин "Болгарія і Україна в історії Європи".

Слова вітання від Болгарської академії наук виголосив Президент БАН, академік Юліан Ревальський, зазначивши, що академія щиро пишається активною співпрацею з українськими представниками науки та громадськості. Така взаємодія дає плідні результати, а такі зустрічі є свідченням щиро поваги народів один до одного.

Микола Балтажи, Надзвичайний і Повноважний Посол України у Болгарії зауважив: “Вітаю український науковий десант в Болгарії. Я не пам'ятаю такого масштабного двостороннього заходу за кількістю та високим рівнем учасників. Щиро радію, що два дні у Софії лунатиме українська мова. Надзвичайно важливо, що сьогодні ми спілкуватимемося про сторіччя дипломатичних відносин. Адже ще в радянський час про представників України у Болгарії того періоду Української революції ніхто й не згадував. Тому дуже важливо, що кращі науковці з різних країн працюють над науковими питаннями 1917-1924 рр. Вважаю підписання Договору про співпрацю між інститутами НАН і БАН історичною подією. Також символічним є те, що українська академія наук теж святкує 100 років, як і її очільник Борис Патон”. На завершення пан Посол процитував Максима Рильського: “хто не знає минулого, той не має майбутнього”.

Даніель Вачков, директор Інституту історичних досліджень БАН, подякував усім організаторам за можливість наукового обміну думками, наголосивши, що, незважаючи на високу активність україно-болгарських зв'язків, вони потребують наукових історичних розвідок для подальшого їх зміцнення. Доповіді та виставка стануть основою для продовження взаємодії та реалізації майбутніх проектів. Ірина Матяш, голова Наукового товариства історії дипломатії та міжнародних відносин підсумувала, що важливим є розуміння української і болгарської сторони в особистих зустрічах, адже саме в дискусії, живому спілкуванні та обміні думками народжуються нові ідеї, змінюється співпраця, стаючи реальністю, а не фіксацією на папері.

Проект “День України в Європі”, основною метою якого є популяризація України, проведення наукових заходів з іншими країнами, започатковано ще минулого року. Завдяки активній взаємодії Міністерства закордонних справ, Генеральної дирекції з обслуговування іноземних представництв, Наукового товариства історії дипломатії та міжнародних відносин та наукових інститутів України і світу подібні наукові імпрези, конференції, які завжди супроводжуються виставкою архівних документів про зародження національних державницьких, дипломатичних традицій 100 років тому, вдалося реалізувати у Австрії, Словаччині, Угорщині, Грузії та Молдові. Відкриття пленарного засідання розпочалося з показу унікального архівного фільму про підписання Брест-Литовського мирного договору, наданого директором Музею української революції Олександром Кучеруком. Після перегляду фільму, з'ясувалося, що серед доповідачів є нащадок учасника історичної події підписання згаданого договору – Петьр Стоянович, доктор історичних наук БАН, перед тим міністр культури Болгарії, який подякував за неймовірну можливість побачити свого діда на екрані. Наразі триватиме робота за трьома науковими сесіями.