Фестиваль «Купальські роси» -2018

У селі Немиринці Ружинського району Житомирської області 6-7 липня відбувся традиційний Міжнародний фольклорно-етнографічний фестиваль «Купальські роси». Організаторами свята є Павло Жебрівський, український політик, аудитор НАБУ, та його сестра Філя Жебрівська, генеральний директор ВАТ «Фармак».

«Купальські роси» – фестиваль, який відвідують гості не лише з Житомирської області, але й з різних куточків України та світу. Завдяки Генеральній дирекції з обслуговування іноземних представництв до свята долучилися 60 гостей із 25 країн. Зокрема дипломати іноземних держав, представники міжнародних організацій, акредитованих в Україні: Афганістану, Республіки Болгарія, Соціалістичної Республіки В’єтнам, Грецької Республіки, Естонської Республіки, Республіки Індонезія, Республіки Ірак, Киргизької Республіки, Держави Кувейт, Малайзії, Республіки Молдова, Пакистану, Палестини, Республіки Таджикистан, Республіки Узбекистан, Східної Республіки Уругвай та ГУАМ; урядовці, зокрема віце-прем'єр-міністр — Міністр регіонального розвитку Геннадій Зубко; представники наукової громадськості та громадських організацій, ЗМІ.

Фестиваль має тривалу історію, адже цього літа йому виповнилося 15 років. Програма свята складалася з виставки робіт ковальського та гончарного мистецтв, концертної програми, театралізованого дійства та інших не менш цікавих заходів.

Варто зазначити, що святкування розпочалося з урочистого відкриття нового парку «Ян», присвяченого 100-річчю від дня народження Яна Павловича Жебрівського. Гості відвідали екскурсію «Купальським парком», прогулялися новоствореним парком «Ян» та набережною «Яніна», дізналися про історію їх заснування та символіку цих назв.

А надвечір гостям заходу було представлено «Магію купальської ночі» з традиційними обрядами свята.

Також концертна програма передбачала виступи аматорських та народних художніх колективів Житомирщини.

Щороку на фестиваль «Купальські роси» запрошують з різних куточків України майстрів народних промислів та художників для організації виставки-продажу своїх робіт. А вправні господині з усього краю заздалегідь готуються до свята: відшукують особливі рецепти приготування смачних страв для гостей.

Учасники дійства мали можливість побачити збережені дохристиянські традиції українців та долучитися до виконання обрядових пісень, танців, ворожіння на вінках, стрибання через багаття, а також спостерігали за вогняним та авіашоу. Завершилися народні гуляння під ранок.

Алтай Ефендієв, генеральний секретар ГУАМ, поділився своїми враженнями:

– Чи були Ви раніше на святкуванні Івана Купала? Чи знали традиції, пов’язані з ним?

– Ні, я вперше на такому дійстві. На жаль, до цього не знав про традиції його святкування. Для мене такий захід є справжнім відкриттям. Це єднання людини з природою, адже велике значення в обряді мають квіти, які створюють чудову атмосферу. Я навіть не здогадувався, що це свято так поширене в Україні. Раніше я думав, що воно релігійне. Тепер мені зрозуміло, що це традиційне святкування з багатовіковою язичницькою історією, яка тісно пов’язана з природою.

– Чи бачите Ви як представник Азербайджану певний зв'язок з Вашими традиційними святами, які теж пов’язані з вогнем?

– Мені видалося цікавим те, що у нас святкують Новруз – день весняного рівнодення, а під час цього свята рівнодення навпаки порушується і ніч починає превалювати над днем. У нас також схожа символіка, загадування бажання, обряди з водою, квіти, стрибки через вогонь, купання. Таким чином, сама природа об’єднує людей та їх культури.

– Що Ви очікуєте від сьогоднішнього свята?

– Ми з дружиною та сином спеціально приїхали раніше, аби потрапити на відкриття. Нам хочеться залишити більше вражень про це дійство, дізнатися особливості святкування та ставлення людей до нього. Ми маємо намір залишитися аж до ранку. Після свята я планую детальніше ознайомитися з історією та традиціями, зрозуміти суть святкування та чим ці звичаї об’єднують людей – загальними веселощами, відкритістю, любов’ю? Атмосфера свята дає можливість проявити найкращі людські якості. Я вражений природою. З кожною моєю подорожжю переконуюсь, що у такій прекрасній та мальовничій країні, як Україна, не може бути інших громадян. Люди такі ж гарні, сильні як природа, в якій вони живуть.

Фотогалерея