«Культурна дипломатія: інтелектуальні запити світу»

ГДІП Медіа-центр продовжує свою діяльність у рамках проекту «Культурна дипломатія». Цього разу гостями публічної дискусії стали: Іван Антонович Малкович, Лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка, український поет і видавець, директор видавництва «А-ба-ба-га-ла-ма-га», та Марко Роберт Стех, українсько-канадський літературознавець, письменник, викладач, менеджер проекту «Інтернет енциклопедії України» (ІЕУ) при Канадському інституті українських студій (КІУС) та директор Видавництва «КІУС».

Захід, що відбувся 15 червня у стінах Дипломатичної академії України Геннадія Удовенка при Міністерстві закордонних справ, відвідали представники дипломатичних місій Грузії, Індонезії, Лівану, Словенії та Швейцарії; відомі музиканти, літератори, митці, представники наукового товариства, співробітники університетів та музеїв.

Організаторами заходу стали Генеральна дирекція з обслуговування іноземних представництв, видавничий дім «Пенмен» та Дипломатична академія України імені Геннадія Удовенка при МЗС.

Сьогодні культурна дипломатія набуває особливого значення у контексті можливості м’якого впливу одних держав на інші. До інструментів культурної дипломатії належать будь-які мистецькі акції, твори, які можуть вплинути на світову спільноту.

Іван Малкович, розпочинаючи дискусію, зазначив, що державу знають у світі, якщо вона досягає економічного успіху та стабільності, завдяки тому, що в неї чимало культурних діячів, прекрасна архітектура, ландшафти, моря, океани… Або ж вона стає відомою через негативні чинники. Сьогодні вкрай важливо концентруватися на всіх позитивах, яких в Україні чимало. Однією з позитивних сфер культури в Україні, яка досягла високого рівня розвитку, є література. Саме цей мистецький напрям дозволяє впливати на сприйняття держави, допомагає зміцнювати позитивний імідж інтелектуальної країни, формує уявлення про ментальність та національні особливості народу.

Видавець підкреслив, що завдання розповідати, поширювати, пропагувати українську культуру і державу загалом мають виконувати не лише дипломати, а й усі, хто має відповідний потенціал. «Ми мусимо бути каталізаторами, показувати Україну та завдяки культурі закохувати в Україну. Коли ми закохаємо в нас, тоді люди нас полюблять. Культура – це те, що може творити додану вартість любові» – наголосив літератор.

Підтримуючи дискусію, Марко Роберт Стех, під час свого виступу зауважив, що для нього культура – це основа всього; для нього не існує питання чи є культура чи її немає? Вона завжди є. «Політика – це аспект культури. Дипломатія – це аспект культури. Економіка – це також аспект культури. Дуже часто люди думають, що коли виконають свої політичні, економічні, політичні зобов’язання, тоді буде час на культуру, не усвідомлюючи, що культура пронизує все це і визначає функціонування кожної сфери. Рівень знання так званої «високої культури» у суспільстві відразу передається до інтелектуальної еліти, що творить рівень цивілізації», – констатував автор. У контексті цього, варто зазначити, що Марко Роберт Стех є автором і ведучим циклу культурно-освітніх передач під назвою «Очима культури», у яких він розповідає про українську літературу (Г. Сковорода, Т. Шевченко, П. Куліш, В. Винниченко, В. Свідзінський, М. Хвильовий, В. Петров, Ю. Шевельов), кіно (О. Довженко, С. Параджанов), театр (Лесь Курбас), малярство (М. Бойчук, О. Богомазов), музику (А. Ведель, Д. Бортнянський, М. Березовський, Б. Лятошинський, Л. Грабовський, В. Сильвестров). Наразі існує 98 програм, які можна переглянути у вільному доступі на youtube-каналі автора. Саме така просвітницька діяльність є теж частиною культурної дипломатії, адже завдяки таким проектам світ дізнається про Україну та її геніїв.

Підсумовуючи результат зустрічі, можна зробити висновок, що репрезентація української культури у світі, особливо засобами літератури, яка є потужним голосом нашого народу для інтелектуальної спільноти світу, вкрай важлива у час глобалізації та інформаційної війни.

Після офіційної частини заходу гості мали унікальну можливість поспілкуватися з видатними літераторами, поставити свої питання та отримати автограф.