Наукові хроніки у медіа-центрі ГДІП: «Україна – Швейцарія: сто років дипломатичної присутності»

03 жовтня 2018 року у медіа-центрі Генеральної дирекції з обслуговування іноземних представництв відбувся круглий стіл на тему: «Україна – Швейцарія: сто років дипломатичної присутності».

 

Серед запрошених доповідачів були Артем Рибченко, Надзвичайний і Повноважний Посол України у Швейцарській Конфедерації, Сімон Піду, заступник глави місії Швейцарської Конфедерації в Україні, Ірина Матяш, професор, голова Наукового товариства історії дипломатії та міжнародних відносин, Валентина Піскун, доктор історичних наук, Ігор Гирич, історик та журналіст, Олександр Кучерук, директор Музею Української революції 1917–1921 рр.

Відкрив захід з вітальним словом Надзвичайний і Повноважний Посол України у Швейцарській Конфедерації Артем Рибченко, наголосивши, що з 29 вересня він приступив до виконання обов’язків Посла офіційно. Пан Рибченко розповів про вручення Вірчих грамот президентові Швейцарії. Зазначив, що важливим моментом у розвитку сучасних дипломатичних відносин між Україною та Швейцарією стала Міжнародна виставка обладнання та технологій «Waste Management–2018», де було встановлено нові партнерські та економічні зв’язки між країнами. «Це відбулося, у дуже символічний час. Адже сто років тому, саме в жовтні 1917 року були встановлені дипломатичні відносини між Україною та Швейцарією» – уточнив Посол.

Заступник глави місії Швейцарської Конфедерації в Україні Сімон Піду подякував організаторам за запрошення долучитися до заходу. Розповів, що перебуває в Україні лише 5 тижнів, але вже встиг відчути на собі гостинність та доброзичливість українців. «Готуючись до заходу, ми з колегами провели певне історичне дослідження щодо зв’язків між нашими країнами. Так, ми знайшли листування, що датується 1917–1918 рр., яке ілюструє становлення та налагодження дипломатичних відносин між країнами. Оригінали документів зберігаються в Києві. Варто згадати кілька головних моментів у становленні дипломатичних відносин: у 1918–1923 рр. відбулося відкриття трьох українських консульств, політичного й економічного представництв в Швейцарії.

У 1992 році розвиток дипломатичних відносин відзначився відкриттям Посольства Швейцарії в Україні. З того часу, відбулося чимало офіційних візитів та зустрічей (1996 р. офіційний візит другого президента України Леоніда Кучми до Швейцарії; 1997 року підписання Договору про співробітництво; 2000 р. відкриття офісу швейцарського співробітництва в Києві). Варто зазначити, що у 2014 році, коли Україна переживала найскладніші часи – анексію Криму та початок військової агресії на Сході країни – Швейцарія тісно співпрацювала та приділяла значну увагу цим питанням, як держава, що у той час головувала в ОБСЄ». На останок, пан Піду висловив думку, що наступний 2019 рік стане для України вирішальним тестом на демократію, який стане головним індикатором для майбутніх інвесторів.

Продовжила подіумну дискусію професор Ірина Матяш з доповіддю «Україна – Швейцарія в 1917–1926 роках: спроба встановлення міждержавних відносин». Пані Матяш дослідила, що «…уже на час проголошення незалежності Українською Народною Республікою IV Універсалом Центральної Ради в Києві і Одесі функціонували консульські представництва Швейцарії. Посаду швейцарського консула в Києві обіймав Гавриїл (Габріель) Гавриїлович Енні – інженер і підприємець, член правління Акціонерного товариства «Київський пивоварний завод» та співвласник першого великого пивоварного заводу на півдні Російської імперії, нагородженого золотою медаллю «За відмінну якість різних сортів пива» під час Одеської виставки сільськогосподарської і фабричної промисловості в 1884 р.». Розповіла про першого офіційного представника України в Швейцарії Миколу Шрагу, першого українського консула у Женеві Євгена Соковича, першого українського консула у Цюріху Олександра Вілінського. Продемонструвала гостям заходу дипломатичні паспорти, що стало цікавим відкриттям для сучасних представників дипломатичної місії.

Доктор історичних наук Валентина Піскун продовжила наукове обговорення та ознайомила гостей з постатями українців, що проживали у Швейцарії у міжвоєнний період. А саме з біографіями Павла Чижевського, Євгена Бачини-Бачинського, Євгена Коновальця, Олександра Шульгіна, Ганни Келлер-Чикаленко, Макара Богуша.

А історик та журналіст Ігор Гирич розказав про швейцарців в Україні й Києві, зокрема. Нагадав про швейцарських підприємців кінця XIX – початку ХХ століття. Історик зауважив і той факт, що вільні українські друкарні вперше змогли друкувати без цензури свою продукцію саме в Швейцарії.

Директор Музею української революції 1917–1921 рр. Олександр Кучерук підсумував тему дискусії та продемонстрував унікальні музейні експонати, зокрема видання та карту початку ХХ століття.

Завершилася зустріч обговоренням до якого долучилися і поважні гості, зокрема, Надзвичайні і Повноважні Посли Ігор Турянський та Юрій Костенко.

Генеральна дирекція з обслуговування іноземних представництв разом з партнерами продовжує і надалі приділяти особливу увагу просвітницьким проектам з історії дипломатичних відносин.