Офіційний візит до Острозької академії

28 лютого 2018 року відбувся офіційний візит до Національного університету “Острозька академія”, у якому взяли участь Павло Кривонос, генеральний директор Генеральної дирекції з обслуговування іноземних представництв та Ірина Матяш, доктор історичних наук, голова Наукового товариства історії дипломатії та міжнародних відносин, та співробітники ГДІП. Зустріч розпочалася з обговорення перспектив взаємодії між Генеральною дирекцією та Острозькою академією з Героєм України, ректором університету, доктором психологічних наук Ігорем Пасічником.

Національний університет «Острозька академія» посідає особливе місце серед вищих навчальних закладів України. ЇЇ унікальність полягає в тому, що академія є історичним нащадком першої школи вищого типу східнослов’янських народів – Острозької слов’яно-греко-латинської академії (1576–1636), яка відігравала важливу роль не тільки в культурі та освіті України, але й всього православного світу XVI–XVII століття. Острозька академія перша серед європейських закладів того часу поєднала два типи культури: східнослов’янський та західноєвропейський. Згодом тип слов’яно-греко-латинської колегії був запозичений Києвом (1632), Яссами (1642) та Москвою (1687).

Ректор особисто провів для членів делегації екскурсію навчальним закладом, до якої входило огляд аудиторій, музею академії, виставки скульптур Мартіли Пилипенко (американської мисткині українського походження), стародруків, ознайомлення з бібліотекою. Особливу увагу привернула експозиція, присвячена будівельній діяльності князів Острозьких та храму, що міститься у стінах університету, у якому зберігають особливі стародавні ікони.

Після загального ознайомлення з головними напрямами діяльності вищого навчального закладу, відбулася зустріч учасників візиту зі студентами, які навчаються на факультетах міжнародних відносин, журналістики та історії. У залі було урочисто відкрито виставку архівних документів, надану Міністерством закордонних справ. Павло Кривонос виступив з доповіддю про основи менеджменту співпраці з дипломатичними представництвами, поділився власним досвідом створення успішних проектів, у реалізації яких беруть участь зокрема Надзвичайні і Повноважні Посли та представники посольств, міжнародних організацій. На завершення пан Кривонос подарував до університетської бібліотеки понад 60 книг з різних галузей знань.

Ірина Матяш виступила з доповіддю про 100-річчя становлення української дипломатичної служби, успіхи та поразки дипломатів того часу, зазначивши, що сьогодні дослідницька діяльність історично важливого періоду української революції 1917-1921 років, сучасного етапу становлення й розвитку української дипломатії є важливою та актуальною потребою сьогодення. Враховуючи це, пані професор оголосила про діяльність молодіжної секції Наукового товариства історії дипломатії та міжнародних відносин, створеної в академії, де усі охочі сповна можуть реалізувати свій дослідницький хист.

На завершення зустрічі, після обговорення питань, які виникли у молоді, було підписано договір про співпрацю між Національним університетом “Острозька академія” та ДП “ГДІП”, у якому визначено основні напрями взаємодії між інституціями.

Вдалося також оглянути головні пам’ятки та цінності міста – замок та музей книги та друкарства.

Замок князів Острозьких, який почали зводити іще на початку ХІV століття стараннями кількох поколінь родини князів Острозьких. На початку XVII його перебудував Януш Острозький у стилі пізнього ренесансу. Зараз на території Острозького замку розташований Острозький краєзнавчий музей.

Музей книги та друкарства міститься в пам’ятці архітектури XVI ст. –Луцькій надбрамній вежі. Експозицію музею розміщено на трьох поверхах. Серед рідкісних експонатів – найдавніша друкована книга “Декреталій” папи Григорія IX (Париж, 1511 р.), видання Бревіарія Хорвацького (Венеція, 1561 р.), Острозька Біблія Івана Федорова (1581 р.). Сьогодні книжкову колекцію становлять майже 3 тис. експонатів, половина з яких — рукописи, західноєвропейські та кириличні стародруки ХVI–XVII ст.

За результатами візиту досягнуто домовленості про подальшу взаємодію між інституціям. Члени делегації відзначили високий рівень організації зустрічі, навчально-виховного процесу, налагодженого професорсько-викладацьким складом академії, зокрема деканом Факультету міжнародних відносин, доктором історичних наук Аллою Атаманенко та безпосередньо ректором Національного університету Ігорем Пасічником.