Презентація дев’ятнадцятого випуску наукового щорічника «Україна дипломатична»

28 листопада 2018 року в Національній академії наук України відбулася презентація 19 випуску наукового щорічника “Україна дипломатична” та видань серії “Бібліотека наукового щорічника “Україна дипломатична” Генеральної дирекції з обслуговування іноземних представництв.

Презентація цього наукового збірника є важливою подією для представників дипломатичного корпусу, науковців та журналістів. Цьогоріч до заходу долучилося понад 200 осіб, серед яких 40 представників іноземних посольств та міжнародних організацій, акредитованих в Україні.

У обговоренні заходу взяли участь Сергій Пирожков, віце-президент НАН України; Нурберди Аманмурадов, дуаєн дипломатичного корпусу, Надзвичайний і Повноважний Посол Туркменістану в Україні; Павло Кривонос, генеральний директор ДП «Генеральна дирекція з обслуговування іноземних представництв», член правління Наукового товариства історії дипломатії та міжнародних відносин; Александер Вінніков, голова Представництва НАТО в Україні; Володимир Огризко, міністр закордонних справ України (2007–2009), Хоссам Ельдін Алі, Надзвичайний і Повноважний Посол Арабської Республіки Єгипет в Україні; Анатолій Денисенко, головний редактор щорічника; Ірина Матяш, доктор історичних наук, голова правління Наукового товариства історії дипломатії та міжнародних відносин; Володимир Хандогій, в.о. міністра закордонних справ України (2009), президент Української асоціації зовнішньої політики; Володимир Чорний, ветеран дипломатичної служби; Данієль Зайберглінг, директор представництва Фонду Ганса Зайделя в м. Києві та члени редакційної колегії, ветерани дипломатичної служби Юрій Богаєвський та Ігор Турянський.

Цьогорічний випуск видання сформовано з 65 публікацій: статей зарубіжних і вітчизняних дипломатів, наукових розвідок про сучасний стан та історію міжнародних відносин, української дипломатії. Обсяг видання – 864 сторінки тексту українською й англійською мовами. Опубліковано також документи з історії дипломатії 1918 року. Продовжено такі рубрики, як «Інституційна історія дипломатії очима її учасників», «Фаховий погляд дипломата», «Сучасна дипломатія: концепції та реалії», «Публічна дипломатія», «Культурна дипломатія» та «Бібліографія. Критика». Цього року у виданні 20 публікацій дипломатів про двосторонні відносини, вектори розвитку взаємодії з Україною.

Генеральний директор ГДІП Павло Кривонос розпочав захід з вітання присутніх зі 100-річним ювілеєм НАН України. “Видається символічним, що саме 27 листопада 100 років тому народився й майбутній багаторічний очільник академії Борис Євгенович Патон”. Також пан Кривонос зосередив свою увагу на основних аспектах взаємодії ГДІП із дипломатичним корпусом щодо наповнення видання важливими та актуальними публікаціями. Відзначив генеральний директор і присутність студентів, викладачів Національного університету “Острозька академія”, почесних консулів іноземних держав, які долучилися до заходу з різних міст України, – Одеси, Харкова, Львова, Дніпра зокрема. Та подякував за багаторічну підтримку й присутність на заходах Діні Удовенко, дружині Геннадія Удовенка – видатного українського дипломата, міністра закордонних справ України, 52-го президента Генеральної Асамблеї ООН. “Протягом 2018 року ми продовжили святкування 100-річчя встановлення дипломатичних відносин України зі світом. Саме тому значна чистина матеріалів у науковому щорічнику присвячена подіям, які розгорталися 100 років тому”, – підсумував Павло Кривонос.

Дуаєн дипломатичного корпусу, Надзвичайний і Повноважний Посол Туркменістану в Україні Нурберди Аманмурадов висловив подяку ГДІП за взаємодію з іноземними дипломатами, зазначивши, що активна робота Генеральної дирекції створила надійну платформу для розвитку співпраці між країнами. “Це колосальна робота. Презентація 19 випуску наукового щорічника “Україна дипломатична”, а також наші чисельні спільні заходи, брифінги, поїздки є яскравим цьому прикладом”, – сказав пан Посол.

Голова Представництва НАТО в Україні Александер Вінніков розпочав свій виступ українською мовою, виявивши таким чином повагу до аудиторії та країни перебування загалом. Пан Вінніков зауважив, що відкриття офісу НАТО в Україні свідчить про підтримку країн Альянсу. Враховуючи побажання Представництва НАТО щодо планування приміщень 6-го та 7-го поверхів, ДП "ГДІП" розробило проект і за бюджетні кошти виконало реконструкцію та оздоблення цих приміщень в стислі терміни і з належною якістю, що дозволило забезпечити готовність до презентації нових приміщень Представництва НАТО в Україні на вул. Сікорського Ігоря Авіаконструктора, 4-Л в рамках відзначення у 2017 році 20-ї річниці підписання Хартії про особливе партнерство між Україною та Організацією Північноатлантичного договору. У відкритті офісу взяла участь делегація Північноатлантичної ради в складі 29 послів країн-членів НАТО на чолі з генеральним секретарем Єнсом Столтенбергом. У науковому щорічнику є розгорнуте інтерв’ю Александера Віннікова про співпрацю та перспективи взаємодії України з НАТО.

Важливим та актуальним був виступ Володимира Огризка, який відзначив, що сьогодні вкрай важливо висвітлювати правдиву інформацію про Україну для міжнародного товариства та консолідувати зусилля для відстоювання і збереження незалежності України. На заході було презентовано 16 книгу серії “Бібліотека наукового щорічника “Україна дипломатична” “Облога. Від Переяслава донині”. Автор книги – дипломат, громадський та політичний діяч Володимир Чорний. Видання є роздумом про непросте минуле й сучасне нашої країни, народу і окремої людини. Понад 660 сторінок книги, насичені багатьма маловідомими широкому загалу фактами, що в поєднанні з особистими оцінками, дають змогу читачеві глибше усвідомити смисл наших змагань за гідне майбутнє української нації.

Ірина Матяш, доктор історичних наук, професор поінформувала про результати взаємодії ГДІП з Науковим товариством історії дипломатії та міжнародних відносин, зокрема й у межах видання. Також на заході було представлено дві виставки архівних документів, розробником концепції яких є професор Матяш, присвячених 100-річчю Німецьких та Турецьких відносин.

Після виголошення офіційних промов, обміну думками щодо наступного 20 ювілейного випуску видання учасники заходу отримали у подарунок фірмовий календар ГДІП “Київ – оазис іноземних культур”, який цього року присвячено паркам та скверам іноземних представництв, відкритим у Києві, та діловий щоденник, у якому зібрано важливу довідкову інформацію про дипломатичний корпус.