Творча зустріч: «Маловідомий Ежен Деслав: світовий кіномитець українського походження, український дипломат, автор «Дипломатичної історії України»

У ГДІП медіа-центрі 11 липня відбулася творча зустріч дипломатів, науковців та представників ЗМІ. Організатори: Міністерство закордонних справ України, Генеральна дирекція з обслуговування іноземних представництв та Наукове товариство історії дипломатії та міжнародних відносин.

З промовами виступали Павло Кривонос, генеральний директор ГДІП, Андрій Заяць, державний секретар МЗС України, Матьє Арден, виконавчий директор Французького інституту в Україні, Ірина Матяш, доктор історичних наук, професор та Сергій Тримбач, кінознавець, кандидат наук у галузі мистецтва.

Метою заходу було привернути увагу дипломатичного корпусу й наукової громадськості до постаті Ежена Деслава (Євгена Слабченка), знаного в світі представника французького кіноавангарду, власника першого дипломатичного архіву за кордоном, автора «Дипломатичної історії України», та до проблеми видання другого тому цієї праці, що зберігається в приватній колекції в Парижі, контакт із власником якої встановлено завдяки зусиллям Посольства України у Франції.

«Дипломатична історія України» Євгена Слабченка (Ежена Деслава), упорядкована доктором історичних наук, професором Іриною Матяш, побачила світ у вересні 2016 року. Вступне слово до видання подали Надзвичайний і Повноважний Посол Канади в Україні Роман Ващук та Надзвичайний і Повноважний Посол України в Канаді Ігор Осташ. Рецензентами видання виступили почесний доктор Дипломатичної академії України при МЗС України Юрій Кочубей та заступник директора Інституту міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка Віктор Матвієнко. Книгу видано на замовлення Державного комітету телебачення і радіомовлення за програмою «Українська книга» 2016 р.

Презентації видання відбулися у Львові, Одесі, Києві, Білій Церкві, де ім’ям митця названо вулицю. Оригінал рукопису виявлено в архіві Осередку української освіти і культури в м. Вінніпег (Манітоба, Канада) під час стажування упорядника в Канадському інституті українських студій (2007 р.). Друга частина праці, присвячена добі Української революції 1917–1921 рр., зберігається в приватному зібранні професора Любомира Госейка в Парижі. Наразі з допомогою Посольства України у Франції ведуться переговори щодо отримання цього рукопису для поповнення експозиції Музею української дипломатії та виставки до століття української дипломатії.

Закінчився захід переглядом фільмів кіномитця.