«Українка»: історія держави в жіночих образах

Коли ми вивчаємо тисячолітню історію української землі, то бачимо, наскільки важлива роль жінки в суспільстві. Саме вона як мати та берегиня родини виховувала дітей та дбала про наступні покоління. На перший погляд може здатися, що жінки не мали серйозного впливу на хід та розвиток історичних подій, адже вони не займали керівних посад. Однак українки упродовж століть вирізнялися величчю почуттів і талантом материнства, освітою і вагомістю справ. Про жінок-українок писали у різні часи вітчизняні та іноземні автори: мандрівники і представники посольств, купці, політики та духовенство, науковці та етнографи, громадські діячі й письменники. Вивчаючи їхні тексти, можна побачити як жінки впливали на формування українського характеру та розвиток суспільства загалом.

На сторінках книги «Українка», підготовленої історико-культурологічним товариством «Оберіг Часу», виписані образи та долі найяскравіших представниць українського народу. Історії життя та успіху від прадавніх богинь-берегинь до особистостей, чиї імена вписані в світову історію. Серед них, наприклад, міфічна Либідь, яка з трьома братами заснували Київ. Легендарна Галич, на честь якої названий край, в якому вона народилася. Також виписана історія про Доброгніву, яка, за переказами, мала неабиякий вплив на політику Константинополя. Звісно, наведені біографії європейських королев, які були доньками князів Київської Русі: княжна Єлизавета Ярославна – королева норвезька, княжна Анна Ярославна – королева французька, княжна Євпраксія Всеволодівна – цісаревна німецька, княжна Євтимія Мономахівна – королева угорська та багато інших.

Описуючи долі жінок, наприклад козацької доби, стає зрозуміло, що саме сила, терпіння та мужність допомагали українським жінкам не тільки рятувати своїх нащадків, а інколи, як Роксолана чи Ганна-Фатима, впливати на Османську імперію. Або як Марія-Магдалена, мати гетьмана Мазепи, виховувати лідерів народу.

Можна навести чималий список жінок, які прославляли рідну землю. Це письменниці, художниці, актриси, співачки, наукові та громадські діячки. Їхні імена відомі не лише в Україні, а й далеко за її межами. На прикладах їхніх життєвих доль виховують цілі покоління. А біографії Олени Блаватської, Лесі Українки, Олександри Екстер, Марії Примаченко та ще незліченої кількості інших талановитих українок вивчають та досліджують в країнах зарубіжжя.

На сторінках книги «Українка» описані приклади боротьби за щастя та досягнення своєї мети упродовж всієї історії українського народу. Своєю працею жінки посилювали всі сфери життя суспільства, результати їхньої діяльності закріплювалися в мистецтві, культурі, науці та освіті.

Найболючішою втратою для кожного народу є втрата історичної пам'яті, яка є основою у вихованні національної самосвідомості. Історичне минуле сформувало наше сьогодення. Тому і донині українські жінки є прикладом любові, сили, краси та добра.