«Українка»: історія держави в жіночих образах

Коли ми вивчаємо тисячолітню історію української землі, то бачимо, яка важлива роль жінки в суспільстві. Саме вона як мати та берегиня родини виховувала дітей, дбала про наступні покоління. На перший погляд може здатися, що жінки не мали серйозного впливу на хід та розвиток історичних подій, адже вони не займали керівних посад. Однак українки впродовж століть вирізнялися величчю почуттів і талантом материнства, освітою й вагомістю справ.

2 березня у галереї «Дукат» за участю представників дипломатичного корпусу відбулася презентація видання «Українка». На сторінках книги, підготовленої історико-культурологічним товариством «Оберіг Часу», виписані образи та долі найяскравіших представниць українського народу. Історії життя й успіху від прадавніх богинь-берегинь до особистостей, чиїми іменами рясніє світова історія. Серед них, наприклад, міфічна Либідь, яка з трьома братами заснувала Київ. Легендарна Галич, на честь якої названо край, де вона народилася. Також виписано історію про Доброгніву, яка, за переказами, мала неабиякий вплив на політику Константинополя. Звісно ж, уміщено й біографії європейських королев, доньок князів Київської Русі: княжна Єлизавета Ярославна – королева норвезька; княжна Анна Ярославна – королева французька; княжна Євпраксія Всеволодівна – цісарівна німецька; княжна Євтимія Мономахівна – королева угорська, а також багато інших.

Знайомлячись із долями жінок, зокрема козацької доби, переконуємося, що саме сила, терпіння та мужність допомагали українським жінкам не тільки рятувати своїх нащадків, а й інколи, як Роксолана чи Ганна-Фатима, впливати на політику Османської імперії. Або як Марія-Магдалина, мати гетьмана Мазепи, виховувати лідерів народу.

Можна перелічити чимало жінок, які прославляли рідну землю. Це письменниці, художниці, актриси, співачки, наукові та громадські діячки. Їхні імена відомі не лише в Україні, а й далеко за її межами. На прикладах їхніх життєвих доль виховують цілі покоління. А біографії Олени Блаватської, Лесі Українки, Олександри Екстер, Марії Примаченко та ще незліченної кількості інших талановитих українок вивчають і досліджують у країнах зарубіжжя.

«Це видання – орієнтир для нас і наших дітей. Це зібрання тих прикладів, які можуть надихати й мотивувати, і показувати, що наполегливість, праця, віра в себе, любов до ближніх та добро обов’язково приводять людину до перемоги. Це саме ті принципи, якими й керуються українські жінки», – сказав Максим Кушнарьов, один із засновників товариства.

Про українок писали в різні часи мандрівники, представники посольств, купці, політики та духовенство, науковці та етнографи, громадські діячі й письменники.

Вивчаючи їхні тексти, бачимо, що саме жінки формують український характер та впливають на розвиток суспільства загалом. Ця книга – зібрання успіху й тріумфу жінок нашого народу. Це своєрідний літературний пам’ятник українкам, які незважаючи ні на що, всупереч політичним заборонам, утискам влади й нерідко спротиву суспільства, все ж досягли майстерності й вершин у своїй діяльності.

Найболючішою втратою для кожного народу є втрата історичної пам’яті, яка є основою у вихованні національної самосвідомості. Історичне минуле сформувало наше сьогодення. Тому й донині українські жінки є прикладом любові, сили, краси та добра.