Урочиста церемонія інавгурації пам’ятного знаку на честь генерала Хосе Франсіско де Сан Мартіна

22 серпня 2018 року на території парку поряд з Посольством Аргентинської Республіки відбулося урочисте відкриття першого пам’ятного знаку Аргентини у Києві на честь генерала Хосе Франсіско де Сан-Мартіна.

Генерал дон Хосе Франсіско де Сан-Мартін, видатний воєначальник та політичний діяч, є однією з найвидатніших особистостей в історії Аргентини та всієї Південної Америки. Його моральні чесноти, а також військові та громадянські заслуги були беззаперечно визнані аргентинцями, за що він отримав звання «Батька Вітчизни».

Генерал Сан-Мартін був головною фігурою у процесі здобуття та зміцнення політичної незалежності Аргентини. Також він зробив значний внесок у визволення Чилі та Перу, відігравши визначну роль у боротьбі за незалежність південноамериканських народів. За військову доблесть йому присвоєно титул «Визволитель Америки».

У 1808 році йому було доручено створити кінний полк гренадерів (названого тепер на його честь): елітний корпус, в якому панувала сувора дисципліна, з бездоганним військовим вишкілом та відвагою. Пізніше генерал Сан-Мартін очолив штаб Північної армії, замінив на цьому посту генерала Мануеля Бельграно, також визначного аргентинського воєначальника. Саме там він почав розробляти свій план з визволення Південної Америки, розуміючи що перемогу у війні за незалежність іспанських колоній в Америці буде досягнуто лише після знищення осередків «роялістів», які підтримували колоніальну систему в Латинській Америці.

Славетні подвиги генерала Сан-Мартіна на полі битви – не все. Про його взірцеву поведінку в повсякденному житті пам’ятають і нині. Аскетизм, відмова від почестей і нагород стали його визначальними рисами. Усвідомлюючи те, що найвища мета визволення Південної Америки не може бути пов’язана з дріб’язковості та метушнею, він добровільно відмовився від лідерства у визвольному русі на користь іншого американського героя – Симона Болівара.

Пізніше, намагаючись уникнути провокацій і тиску з боку різних політичних та військових груп задля збереження єдності та великої мети, він переїхав до Європи в добровільне вигнання, де і помер 17 серпня 1850 року.

Відкриття пам’ятного знаку відвідали Надзвичайні і Повноважні Посли іноземних держав, представники державної та місцевої влади, діаспора. Надзвичайний і Повноважний Посол Аргентинської Республіки в Україні Альберто Хосе Алонсо у вітальній промові до гостей висловив подяку Послу України в Аргентинській Республіці Юрію Дюдіну, заступнику міністра економічного розвитку і торгівлі України Михайлу Титарчуку, заступнику голови Київської міської державної адміністрації Валентину Мондриївському, голові Голосіївської районної державної адміністрації в місті Києві Наталії Бондар, співголовам групи міжпарламентських зв’язків між Україною та Аргентиною, директору Департаменту Америки Міністерства закордонних справ України Олександру Шевченку, своїм колегам Послам, генеральному директору ДП «ГДІП» Павлу Кривоносу, голові Української центральної репрезентації в Аргентинській Республіці, доктору Педро Лілику, федеральному судді Сполучених Штатів Америки Богдану Футею, голові Українського конгресового комітету Америки Андрію Футею, представникам ділових кіл Аргентинської Республіки, співгромадяни Аргентини за підтримку проекту відкриття пам’ятного знаку в серці столиці.

«Я не маю сумніву, що моральні та етичні принципи Генерала Сан-Мартіна були також притаманні видатному українському діячеві Тарасу Шевченку. Ці принципи і сьогодні є потужними маяками, які освітлювали та освітлюватимуть шлях наших народів до миру, свободи та незалежності, їхнього благополуччя та щастя. На цій особливій для нас церемонії я хотів би ще раз відзначити, що Аргентинську Республіку та Україну поєднують багаторічні зв’язки дружби та партнерства. Аргентинська Республіка була першою латиноамериканською країною, яка визнала Україну як самостійну і незалежну державу в 1991 році, а також єдиною країною в Південній Америці, що визнала українську незалежність у 1921 році.

Також хочу нагадати, що Аргентинська Республіка стала другою батьківщиною для багатьох українців, які з різних причин, у пошуках нових можливостей, оселилися на узбережжі Ріо-де-ла-Плати. Українська діаспора займає видатне місце серед чисельних громад, які інтегрувалися в аргентинське суспільство. Сьогодні понад 450 тисяч українців мешкають на аргентинській землі та роблять свій вагомий внесок у розвиток Аргентини, сприяючи її процвітанню. У 2017 році ми відзначали 120-ту річницю прибуття перших українських емігрантів до Аргентини», – зазначив пан Алонсо.

З вітальними промовами з нагоди події виступили: Ріхардо Фернандес, заступник голови КМДА Валентин Мондриївський та голова Голосіївської районної в місті Києві Державної Адміністрації Наталія Бондар.