Міжнародна конференція «Аспекти гуманітарної дипломатії у контексті війни: збитки культурним та природним об’єктам України»

У п’ятницю, 4 липня, з нагоди Різдва Івана Хрестителя в Дипломатичній академії України відбулася міжнародна конференція «Аспекти гуманітарної дипломатії у контексті війни: збитки культурним та природним об’єктам України». Захід організувало Посольство Суверенного Мальтійського Ордену в Україні в партнерстві з Міністерством культури та стратегічних комунікацій України, Дипломатичною академією України імені Геннадія Удовенка при МЗС України, Генеральною дирекцією з обслуговування іноземних представництв, Національним заповідником «Києво-Печерська лавра» та Бюро ЮНЕСКО в Україні.

Перед конференцією гості під музичний супровід від бандуриста Ярослава Джуся оглянули фотовиставку «…Але будуть відроджені у славі і силі». У проєкті представлені світлини релігійних об’єктів, які постраждали внаслідок російської агресії проти України. Зокрема, станом на 31 січня 2023 року було пошкоджено щонайменше 494 релігійні споруди: християнські церкви, мечеті, синагоги, будинки молитви євангельських церков тощо. Окрім того, учасники конференції мали змогу дізнатися про виставку «Зміїний: острів, що боронять боги», на якій експонували залишки об’єктів з місцевого зруйнованого історичного музею. Після деокупації Зміїного воїни спецпідрозділу «ДОЗОР» Державної прикордонної служби України вивезли артефакти й передали їх на зберігання.

Зліва направо: директор Дипломатичної академії України Геннадій Надоленко, заступниця Міністра закордонних справ України Мар’яна Беца та начальник 10-го мобільного прикордонного загону «ДОЗОР» ДПСУ Максим Балагура

Вступними словами конференцію відкрили директор Дипломатичної академії України Геннадій Надоленко, Великий Госпітальє Суверенного Мальтійського Ордену Йозеф Блотц, Посол Суверенного Мальтійського Ордену в Україні Антоніо Газзанті Пульєзе ді Котроне, заступниця Міністра закордонних справ України Мар’яна Беца, заступник Міністра культури та стратегічних комунікацій України Андрій Наджос, заступник Міністерки захисту довкілля та природних ресурсів України Сергій Власенко та намісник Свято-Михайлівського Золотоверхого монастиря архієпископ Агапіт.

У вітальній промові Геннадій Надоленко наголосив на важливості й актуальності теми конференції, адже понад 1200 об’єктів культурної спадщини України зазнали пошкоджень або руйнувань унаслідок російської агресії, а майже третина території держави — замінована. Він зазначив:

«Гуманітарна дипломатія має рухатися вперед, формувати нові стратегії, інструменти та міжнародні коаліції, щоб захистити те, що залишилося, задокументувати втрати та забезпечити верховенство справедливості і відновлення […] Захищаймо не лише сьогодення України, а й її пам’ять, ідентичність і спадщину для майбутніх поколінь».

Директор Дипломатичної академії України Геннадій НадоленкоВеликий Госпітальє Суверенного Мальтійського Ордену Йозеф Блотц у вступному слові процитував преамбулу Статуту ЮНЕСКО, де йдеться про те, що, оскільки війни починаються в свідомості людей, саме в свідомості людей необхідно створити захист миру, та зазначив:

«Відновлення та збереження культури й довкілля, а також захист культурної та екологічної спадщини — це захист ідентичності населення та послання надії для майбутніх поколінь».

Посол Суверенного Мальтійського Ордену в Україні Антоніо Газзанті Пульєзе ді Котроне

Звертаючись до учасників конференції, Надзвичайний і Повноважний Посол Суверенного Мальтійського Ордену Антоніо Газзанті Пульєзе ді Котроне підкреслив, які складні гуманітарні виклики доводиться долати українському народу, та наголосив, що руйнування культурної спадщини є не просто побічним наслідком конфлікту, а навмисною спробою знищити ідентичність:

«Захищати культурну спадщину означає рятувати душу народу, оберігати його гідність, коріння та соціальну згуртованість. Лише так можна передати послання надії майбутнім поколінням».

Заступниця Міністра закордонних справ України Мар’яна Беца

У виступі заступниця Міністра закордонних справ України й голова Національної комісії України в справах ЮНЕСКО Мар’яна Беца закликала партнерів посилити санкційний тиск на росію, яка продовжує порушувати основні засади ЮНЕСКО та Статуту ООН, з метою притягнення держави-агресора до відповідальності. Навівши статистику збитків, яких росія завдала українським культурним та природним об’єктам, вона наголосила:

«Культурний геноцид є частиною стратегії РФ з руйнування національної ідентичності України. Росія має понести повну відповідальність за свої злочини»

Голова Бюро ЮНЕСКО в Україні та модераторка першої панелі конференції К’яра Децці Бардескі

Відтак розпочалася перша дискусійна панель, яка стосувалася збитків культурним об’єктам України в умовах війни. Голова Бюро ЮНЕСКО в Україні К’яра Децці Бардескі модерувала обговорення, до якого долучилися ректор Київської православної богословської академії протоієрей Ярослав Романчук, генеральний директор Національного меморіального комплексу Героїв Небесної Сотні — Музею Революції Гідності Ігор Пошивайло, голова Асоціації українських музеїв Мілена Чорна та заступник декана історичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка Тарас Пшеничний. У межах панелі розглянули питання впливу війни на збереження національної спадщини та культурну ідентифікацію крізь призму національної пам’яті, а також проблему збитків релігійним об’єктам внаслідок російської агресії.

Тема другої панелі — збитки природним об’єктам України. До обговорення, яке модерував заступник голови Державної екологічної інспекції України Дмитро Заруби, долучилися Представник Програми ООН з довкілля (ЮНЕП) в Україні П’єр Карло Сандей, аспірантка кафедри екології та зоології Навчально-наукового центру «Інститут біології та медицини» КНУ ім. Т. Шевченка Тетяна Тесьолкіна, фахівець Програми розвитку ООН (ПРООН) в Україні Олександр Лобов і науковий співробітник Інституту географії НАН України Олександр Бончковський. Учасники обговорили збитки довкіллю, яких завдає російська агресія проти України, проблему замінованих територій і вплив вибухонебезпечних предметів на життя населення.

Конференція стала важливим майданчиком для обговорення ролі гуманітарної дипломатії в захисті культурної та природної спадщини в умовах російської агресії.

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Читайте
також

У четвер, 19 червня 2025 року, у Національній філармонії України відбувся перший український концерт одного з найвідоміших сучасних аргентинських музикантів — акордеоніста й композитора Чанґо Спасюка, провідного представника жанру чамаме.

16 червня українська піаністка та очільниця Українського інституту в Швеції Наталія Пасічник отримала премію Асоціації Друзів митців — одну з найпрестижніших відзнак Швеції в галузі гуманітарних наук і мистецтва. Нагороду

У п’ятницю, 13 червня 2025 року, в межах VII Міжнародного фестивалю ретро-музики імені Богдана Весоловського відбулися дві культурні події — презентація другого видання книги українського дипломата, Надзвичайного й Повноважного Посла