У суботу, 5 квітня 2025 року, напередодні 39-х роковин з дня Чорнобильської катастрофи, співробітники ДП «ГДІП» у кооперації з Державним агентством України з управління зоною відчуження (ДАЗВ) організували для представників дипломатичного корпусу перший цьогоріч офіційний візит до Чорнобильської зони відчуження та на Чорнобильську атомну електростанцію (ЧАЕС).
До складу офіційної делегації увійшли Надзвичайні та Повноважні Посли Ернал Філо (Албанія) та Андон Сапунджи (Сербія), співробітники посольств Данії, Литви, Швеції та Швейцарії.
26 квітня 1986 року назавжди закарбувався в історії як день однієї з наймасштабніших техногенних катастроф, яка спричинила глибокі наслідки в соціальному, гуманітарному, медичному та економічному вимірах. Вибух на четвертому енергоблоці Чорнобильської АЕС призвів до викиду в атмосферу величезної кількості радіоактивних речовин. Радіоактивна хмара, підхоплена вітром, поширилася далеко за межі України — до Австрії, Великої Британії, Латвії, Литви, Норвегії, Польщі, Фінляндії, Швеції, а пізніше — до Німеччини, Нідерландів та Бельгії. Найбільше ж постраждали Україна та сусідні держави: понад 8,5 мільйона людей зазнали опромінення вже в перші дні після аварії. Ця трагедія, яка сколихнула світ більш як три десятиліття тому, докорінно змінила долі тисяч родин.
У межах заходу співробітники іноземних представництв вшанували пам’ять працівників ДАЗВ, загиблих у сучасній російсько-українській війні, а також ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС 1986 року, поклавши квіти до пам’ятників.
У супроводі провідного інженера з цивільного захисту та пожежної безпеки ДСП «ЦСП» Оксани Пишної свій візит дипломати розпочали з відвідин загоризонтної радіолокаційної станції «Дуга», яку колись використовували для виявлення запусків міжконтинентальних балістичних ракет. Пізніше високі гості побували в меморіальному комплексі «Зірка Полин» у Чорнобилі, де ознайомилися з його експозицією, насолодилася краєвидами Чорнобильського затону та пройшлися вулицями покинутого міста Прип’ять. Під час перебування в зоні відчуження делегати також зустріли мешканців сучасної фауни, зокрема коней Пржевальського — підвид диких коней, в організмі у яких є високий вміст радіації, що не впливає на їхнє виживання та приріст популяції, а також козулю.
Кульмінацією поїздки стало відвідання Чорнобильської атомної електростанції — серця зони відчуження. Від імені керівництва станції почесних гостей привітав головний інженер ДСП «Чорнобильська АЕС» Олександр Тітарчук, який запросив делегатів ознайомитися зі знаковими місцями станції. Відтак дипломатам показали оглядовий майданчик об’єкта «Укриття», адміністративно-побутовий комплекс (АПК-1), блочний щит управління (БЩУ-3) й меморіальну дошку, встановлену на честь першої жертви аварії — старшого оператора гідроциркуляційних насосів Валерія Ходемчука.
Сильне враження на дипломатів справила емоційна розповідь начальниці відділу забезпечення відвідування зони відчуження ДCП «ЦСП» Надії Мудрик-Мочалової, котра детально розповіла про акти вандалізму, ядерний тероризм і безглузді дії російських військових під час окупації 2022 року: про людські втрати, матеріальні збитки, що сягнули ста мільйонів євро, а також про зусилля з відновлення роботи підприємств, підпорядкованих ДАЗВ. Крім того, присутні дізналися про наслідки нещодавнього удару російських дронів по новозбудованому конфайнменту над четвертим енергоблоком.
Візит до Чорнобильської зони відчуження та атомної електростанції, а також знайомство з маловідомими аспектами трагедії 1986 року справили глибоке враження на кожного з дипломатів, назавжди змінивши їхнє бачення подій і масштабів катастрофи.
Наприкінці кожен учасник висловив слова щирої подяки державному підприємству «Генеральна дирекція з обслуговування іноземних представництв» в особі генерального директора Павла Кривоноса, Державному агентству України з управління зоною відчуження в особі Голови Григорія Іщенка, ДСП «Чорнобильська АЕС» в особі виконуючого обов’язки Генерального директора Сергія Мартинова за високий рівень організації візиту та бездоганний професіоналізм.
За детальнішою інформацією щодо екскурсій звертайтесь до начальниці відділу з питань культури та туризму дирекції «Медіацентр» Оксани Тімонової за телефоном: +38 (067) 245 74 53.