Презентація міжнародного правозахисного проєкту «Справжні в’язні путіна. Політичні в’язні поневолених народів» у Медіацентрі

У четвер, 14 листопада 2024 року, в Медіацентрі презентували міжнародний правозахисний проєкт «Справжні в’язні путіна. Політичні в’язні поневолених народів».

Подію організувало міжнародне громадське об’єднання «Антиімперський Блок Народів» за сприяння Генеральної дирекції з обслуговування іноземних представництв. Захід успішно провели в змішаному онлайн- та офлайн-форматі.

Мета проєкту — привернути увагу світової спільноти до проблеми політичних репресій щодо представників національно-визвольних рухів поневолених народів, які стали жертвами переслідувань і незаконних ув’язнень з боку режиму путіна, а також мобілізувати міжнародну підтримку задля звільнення політичних в’язнів, покарання винних у порушенні прав людини та притягнення їх до відповідальності за репресії та катування.

До виставки проєкту «Справжні в’язні путіна. Політичні в’язні поневолених народів» увійшло 12 історій представників поневолених народів та політичних в’язнів кримськотатарського народу, зокрема Зареми Мусаєвої, Алтана Очірова, Наталії Філонової, Айхала Аммосова, Айрата Дільмухаметова, Парвінахан Абузарової, Фаіля Алсинова, Александра Габишева, Заріфи Саутієвої, Андрєя Васюренка, Асана Ахтемова та Раїфа Февзієва. На тлі історій цих осіб — близько 10 тисяч доль інших політичних і військових в’язнів кремля, яких незаконно утримують на території росії, білорусі, Криму і так званих ДНР та ЛНР. Вони також є реальними в’язнями путіна. Насамперед це українські військовополонені: бійці «Азову» та інші героїчні оборонці Маріуполя, захисники десятків українських міст та сіл. Серед них є й представники багатьох волелюбних народів, які воювали добровольцями у складі української армії: грузини, білоруси та інші. Проти понад 600 військовополонених ЗСУ росія відкрила незаконні кримінальні справи і провадить псевдосуди. Окупанти жорстоко катують військовополонених. Практика тортур у російському полоні є постійною і систематичною. Окрім військових, в’язнями путіна є також цивільні особи: громадські активісти, журналісти, правозахисники, українські підпільники, священники українських церков і просто громадяни. Особливе місце у цьому переліку посідають українські діти, яких викрала росія. Питання кіднепінгу українських дітей є однією із найскладніших гуманітарних проблем війни. Загалом під російської окупацією на сьогодні є понад мільйон українських дітей.

Презентацію вступними промовами відкрили модератор події, виконавчий директор Антиімперського Блоку Народів Олег Вітвіцький та президент Антиімперського Блоку Народів, народний депутат України VII та VIII скликань Олег Медуниця.

«Від Антиімперського Блоку Народів сьогодні ми хотіли би стати голосом цих поневолених народів і доносити Україні та усьому цивілізованому світові правдиву інформацію стосовно репресій, незаконного поневіряння представників цих народів. На нашій виставці представлено 12 стендів: 10 — це історії представників поневолених народів і 2 — політв’язнів кримськотатарського народу. Вони так само є тимчасово поневоленими, як і українці, які опинилися в тимчасовій окупації та перебувають у московських в’язницях. Це історії представників різних народів, чоловіків і жінок, досвідчених лідерів визвольного руху та просто активістів громадсько-політичних організацій. Головне завдання сьогодні — щоби всі ці люди і сотні інших в’язнів кремля вийшли на волю: через обмінний фонд, виправдувальні вироки (хоч це практично нереально) чи через міжнародний резонанс»,

— зазначив Олег Вітвіцький.

У своєму слові ініціатор проєкту Олег Медуниця розповів про історію створення проєкту, який почав свій відлік ще 1943 року, та його відновлення вже в наші дні, зокрема й про ідейний меседж заходу:

«Ця виставка — про трагічні долі окремих людей і цілих народів, які колись окупувала рф. Справді, радянський союз був тюрмою народів. Зараз найбільшим таким місцем ув’язнення народів є російська федерація. Саме так ми нині повинні її називати. Бо росія — в’язниця цілих народів і невеличких націй, котрі вона поневолила, й представники яких сьогодні перебувають у тюрмах. І не факт, що їх звідти випустять. За різними оцінками, в рф нині перебуває від 6 до 7 тисяч політв’язнів, близько половини з них — представники поневолених народів. І наша мета — привернути увагу до цих людей. Це ті, кого боїться росія й особисто путін, бо вони загрожують існуванню такої квазідержави, як рф. Наш обов’язок як організації світового руху — добитися, щоби цих людей не покинули, щоб вони вийшли з в’язниць та продовжили свою національно-визвольну боротьбу, а рф розпалася».

У межах заходу також виступили народний депутат України Ярослав Юрчишин; інязор ерзянського народу Сиресь Боляєнь; дисидент, правозахисник Йосиф Зісельс; заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу, політв’язень кремлівського режиму Наріман Джелял; віцепрем’єр Уряду Незалежного Татарстану у вигнанні, політв’язень кремлівського режиму Рафіс Кашапов; лідер Комітету інгуської незалежності Ансар Гаркхо; керівник Конгресу ойрат-калмицького народу Батир Боромангнаєв; представниця національно-визвольного руху «Східна Слобожанщина» Ніна Беляєва; кандидат юридичних наук, керівник проєкту «Вільний вибір» Микола Марченко та віцепрезидентка Антиімперського Блоку Народів, заступниця Голови Уряду Незалежного Татарстану у вигнанні Аїда Абдрахманова.

Запис заходу можна переглянути за покликанням: https://www.youtube.com/watch?v=p0ZaJKztgdw

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Читайте
також

У четвер, 5 червня 2025 року, в Національному університеті «Києво-Могилянська академія» відбулася Міжнародна науково-практична конференція «Міждисциплінарні експертизи для відновлення і розвитку України». Подію організував факультет «Києво-Могилянська школа професійної та неперервної

У вівторок, 3 червня 2025 року, у приміщенні дирекції «Медіацентр» відбулася закрита експертна дискусія на тему «Умови мирного врегулювання: “червоні лінії” для України». У межах заходу, який організував Аналітичний центр

У четвер, 29 травня 2025 року, Інститут зовнішньополітичних досліджень за організаційного сприяння ДП «Генеральна дирекція з обслуговування іноземних представництв» провів круглий стіл на тему: «Світовий порядок після завершення Третьої світової