Презентація дослідницько-реконструкторського проєкту «Окупована спадщина» в Дипломатичній академії України імені Геннадія Удовенка

Найпотужніший супротивник російської пропаганди — це відродження самобутніх столітніх традицій української культури.

У четвер, 23 січня 2025 року, в Дипломатичній академії України імені Геннадія Удовенка при МЗС України пройшла знакова мистецька подія — презентація проєкту «Окупована спадщина», який реалізували Громадська організація «Всесвітній день вишиванки», Центр фольклору та етнографії Київського національного університету імені Тараса Шевченка за підтримки міжнародного фонду ALIPH Foundation, міжнародної організації з культурної спадщини «Europa Nostra» та Європейського Союзу в партнерстві з Асоціацією Подружжів Українських Дипломатів та за організаційного сприяння ДП «Генеральна дирекція з обслуговування іноземних представництв».

«Окупована спадщина» — це дослідницько-реконструкторський проєкт, мета якого — відтворити традиційні чоловічі та жіночі строї з українських областей, які тимчасово окупувала росія. Упродовж п’яти місяців 25 дослідників та майстрів-реконструкторів відтворювали за старовинними зразками 12 повних строїв із Донецької, Запорізької, Луганської, Харківської, Херсонської областей та Криму, щоби продемонструвати красу давнього вбрання і прикрас, шарм та стиль представників різних регіонів України, які споконвіку були господарями на власній землі і мали свої самобутні місцеві еталони моди.

До створення проєкту доклали зусиль культурні куратори Леся Воронюк, Володимир Щибря, Таїса Ковбасюк; майстри вишивки, прикрас, крою, вишитих сорочок, спідниць, керсеток, головних уборів, віночків, взуття: Андрій Паславський (майстерня «ВидимоНевидимо»), Анна Гайова, Тетяна Зез, Ельміра Катакі, Олена Ясінська, Ігор та Марія Перевертнюки, Марія Квітка, Ганна Гелетюк, Марія Гелетюк, Ірина Киркевич, Світлана Задоровська, Андрій Руденко, Ірина Тибінка, Яна Шмундир, Олена Єрко, Василина Ткачук, Наталія Телегей, Оксана Радецька, Оксана Гуменюк, Валентина Ануарова, Едуард Приступа, Ольга Максимів, майстерня «Світ почуттів» та інші.

У презентації також взяли участь голова відділу комунікацій Представництва НАТО в Україні Вінета Кляйне, дослідники та майстри національних строїв, представники українського та іноземного дипломатичного корпусу, Асоціації Подружжів Українських Дипломатів, митці та культурні діячі України.

Відкрили захід вітальними промовами очільниця Центру публічної дипломатії Дипломатичної академії України та співзасновниця Асоціації Подружжів Українських Дипломатів Тетяна Сибіга, засновниця ГО «Всесвітній день вишиванки», кураторка проєкту «Окупована спадщина» Леся Воронюк, віцепрезидентка міжнародної організації з культурної спадщини «Europa Nostra» Наталя Мусієнко, директор Центру фольклору та етнографії КНУ імені Тараса Шевченка Володимир Щибря.

У своєму вітальному слові від імені директора Дипломатичної академії України Геннадія Надоленка Тетяна Сибіга відзначила кропітку працю та високий результат роботи культурних кураторів і дослідників, напрацюваннями яких наші дипломатичні місії за кордоном активно користуються у своїй роботі як дієвим інструментом культурної дипломатії, поширюючи більше інформації про Україну і її багатий культурний спадок. Зокрема, вона подякувала кураторам проєкту за служіння інтересам нашої держави, важливу просвітницьку діяльність і невтомну працю, аби голос України звучав гучніше:

«Сьогодні ми змушені захищати нашу культурну спадщину. На жаль, ми і весь цивілізований світ перебуває під постійною агресивною атакою росії. Злочини кремлівського режиму спрямовані на знищення: нашого життя, нашої культури, нашого народу».

«Проєкт дав змогу створити унікальні за мистецькою та культурною цінністю повні строї з окупованих регіонів, де українську культурну спадщину було знищено або вивезено до країни-агресора. Щоб знайти експонати для відтворення, дослідники провели чималу пошукову роботу в державних музеях та приватних колекціях. Ми хотіли показати всю розкіш українського вбрання і те, що для українців мало значення — виглядати достойно, багато, як господарі своєї землі», — під час свого виступу розповіла про мистецьку та культурну цінність відтворених строїв, а також кропітку роботу дослідників і майстрів модераторка презентації Леся Воронюк.

Після виголошення вітальних промов під егідою директора Центру фольклору та етнографії Київського національного університету імені Тараса Шевченка Володимира Щибрі відбулося дефіле студентів, котрі продемонстрували гостям традиційні строї Донецької, Запорізької, Луганської, Харківської, Херсонської областей та Криму під музичний супровід сопілкаря-віртуоза Максима Бережнюка. На завершення заходу фольклорний гурт «Стодивниця» виконав традиційні для окупованих територій колядки.

Представлені строї в подальшому експонуватимуть на різних музейних та галерейних майданчиках як в Україні, так і за кордоном. Зокрема, на 2025 рік уже заплановано виставки в Національному центрі народної культури «Музей Івана Гончара», Вишгородському історико-культурному заповіднику та Ірпінському історико-краєзнавчому музеї. У майбутньому відтворені експонати увійдуть до постійної експозиції Дому Вишиванки в Чернівцях.

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Читайте
також

16 червня українська піаністка та очільниця Українського інституту в Швеції Наталія Пасічник отримала премію Асоціації Друзів митців — одну з найпрестижніших відзнак Швеції в галузі гуманітарних наук і мистецтва. Нагороду

У п’ятницю, 13 червня 2025 року, в межах VII Міжнародного фестивалю ретро-музики імені Богдана Весоловського відбулися дві культурні події — презентація другого видання книги українського дипломата, Надзвичайного й Повноважного Посла

До Міжнародного дня рідної мови, який щороку відзначають 21 лютого, у було проведено V Міжконтинентальний радіофестиваль української пісні «Співай рідною». Його ініціатор — мистецька програма «Час української пісні» на Ethno