У п’ятницю, 13 червня 2025 року, в межах VII Міжнародного фестивалю ретро-музики імені Богдана Весоловського відбулися дві культурні події — презентація другого видання книги українського дипломата, Надзвичайного й Повноважного Посла Ігоря Осташа «Бонді, або повернення Богдана Весоловського» у Медіацентрі Державного підприємства «Генеральна дирекція з обслуговування іноземних представництв», а також концерт «Музика ретро. Українські візерунки» в Будинку звукозапису Українського радіо. Заходи приурочено до 110-ї річниці з дня народження Б. Весоловського.
Бонді — псевдонім відомого українського композитора Б. Весоловського, батька української естрадної музики, автора багатьох шлягерів (танго, вальсів, фокстротів), ліричних пісень і романсів. Книга розповідає про його життя та творчість, а в процесі знайомства з біографічними епізодами композитора читач поринає в атмосферу українського ретро, міжвоєнного Львова та Стрия, ДІ-Пі-еміграції й українського життя в Австрії та Канаді.
У презентації другого видання взяли участь українські й іноземні дипломати, культурознавці та молодь. Вступним словом захід відкрила модераторка презентації, пресаташе Міжнародного фестивалю ретро-музики імені Б. Весоловського Андріана Біла, котра розповіла про низку подій і заходів, приурочених до вшанування пам’яті великого композитора, а також популяризації його творчості в Україні.
З вітальним словом до автора та гостей події звернувся генеральний директор ДП «ГДІП», Надзвичайний і Повноважний Посланник другого класу Павло Кривонос:
«Велика честь вітати всіх вас у приміщенні нашого Медіацентру на презентації справді особливої книжки. Презентоване видання є не просто дослідженням, а поверненням імені, пам’яті та мелодії. Автор та його команда здійснили кропітку роботу, написавши не лише біографію композитора Богдана Весоловського, а цілісне полотно епохи, долі, культури та боротьби. У вступному слові до книги є такі слова: “Ми відновлюємо історичну справедливість, адже Богдан Весоловський належить цій землі, належить Україні”. Я думаю, що ця теза є своєрідним епіграфом всієї книги».
П. Кривонос також розповів гостям презентації про плідну співпрацю з І. Осташем у процесі створення фірмового календаря «Століття української музики» та журналу «Дипломатія без кордонів», куди ввійшла публікація Надзвичайного й Повноважного Посла про композитора.
Про тотожні шляхи їхніх доль, захоплення постаттю видатного композитора, натхнення до написання книги та популяризацію спадщини Б. Весоловського в Україні розповів автор книги, ідейний засновник і фундатор фестивалю, Надзвичайний і Повноважний Посол І. Осташ:
«Сьогодні ми говоритимемо про постать Богдана Весоловського в контексті культурної дипломатії. Тому я розпочну з того, що композитор останні 22 роки життя проживав у Канаді, де отримав своє перше громадянство 1956 року. Він ніколи не мав українського паспорта. Народивсь у Відні 1915 року, куди його батьки тікали від російської окупації. Та попри всі перипетії, свою юність і молодість він провів в Україні. Богдан Весоловський мріяв бути українським дипломатом, але доля розпорядилася так, що він став культурним амбасадором України в Канаді».
У розповіді пан Осташ провів аналогії між життям композитора та власним, зокрема щодо роботи у Стрию, де було розпочато справу вшанування пам’яті композитора, навчання у Львові, а також діяльності на посаді Надзвичайного та Повноважного Посла України в Канаді, що, власне, і стало предтечею до детальнішого дослідження творчої спадщини Б. Весоловського.

І. Осташ детально розповів гостям презентації про віденський період життя українського композитора та його дипломатичну освіту, відновлення традиції дипломатичного джаз-бенду, історію створення фільму «Перший джаз» (2025 р.), а також про однойменну екранізацію презентованого видання «Бонді, або повернення Богдана Весоловського», що її виконав режисер Міжнародного фестивалю ретро-музики імені Б. Весоловського Станіслав Литвинов, для якого кінострічка стала режисерським дебютом у 2013 році.

«Багато що для мене відбулося вперше. Перша кіноробота, перше знайомство з поняттям “культурна дипломатія”. Я зрозумів: коли маєш бажання зробити щось корисне, можна створити дуже хороші речі», — зазначив С. Литвинов.
Режисер розповів детальніше про знімальні процеси, а також авторську технологію використання програм штучного інтелекту для реставрації світлин та «оживлення» постаті Б. Весоловського, що дало учасникам фестивалю змогу відчути дух епохи композитора, споглядаючи дивовижний відеоряд.

Розповідь про постать композитора була підкріплена музичним супроводом, який забезпечив студент Київської консерваторії Тимофій Ілюхін, виконавши на акордеоні 1930-х років популярні танго Б. Весоловського «Ти і твої чорні очі», «Усміх», «Прийде ще час», «Тихо без слів».
У межах презентації І. Осташ і його колеги розповіли про волонтерську діяльність, зокрема про допомогу членові команди Міжнародного фестивалю Михайлу Шелесту, який працює у Силах аеророзвідки, та презентували FPV-дрони із музичним супроводом танго Б. Весоловського, які команда виготовляє та передає до підрозділу колеги.
«Ці дрони мають свої позивні, а також музичний супровід для підняття бойового духу наших українських військових перед тим, як “пташки” відлітають на поле бою», — додав С. Литвинов.
Варто згадати, що кошти від продажу другого видання «Бонді, або повернення Богдана Весоловського» також буде передано для забезпечення підрозділу М. Шелеста.
Спогадами про період творчості Б. Весоловського та його роль в українському музикознавстві та культурі загалом також поділився дипломат, Надзвичайний і Повноважний Посланник Станіслав Лазебник.
Презентацію завершили спільним фотографуванням.
Ввечері того ж дня в Будинку звукозапису Українського радіо відбувся концерт до 110-ї річниці Богдана Весоловського «Музика ретро. Українські візерунки». Музичний вечір вели музикознавиця, ведуча Українського радіо Галина Бабій і засновник Міжнародного фестивалю ретро-музики імені Б. Весоловського І. Осташ.
Вітальними промовами концерт відкрили Надзвичайна й Повноважна Амбасадорка Канади Наталка Цмоць та Надзвичайна й Повноважна Амбасадорка Аргентини Елена Летісія Мікусінскі.
«Богдан Весоловський працював в українській редакції Міжнародного радіо Канади. Всі канадці українського походження знають його і шанують його творчість. Ця прекрасна музика грала і в моєму будинку. Він випустив дуже славний альбом “Зірка”. Його любили в Канаді, Аргентині, Австралії, США та й в інших країнах також», — поділилася спогадами Н. Цмоць.

«Це справжня честь прилучитися до вшанування пам’яті Богдана Весоловського, легендарної постаті української музики ХХ століття, якого цілком заслужено називають королем українського танго. Народжене у кварталах Буенос-Айреса, танго було виплекане культурним розмаїттям і мандрівками тих, хто прагнув нових обріїв. З плином часу воно стало універсальним уособленням стилю, елегантності та самобутності. Те, що танго знайшло такий глибокий відгук в Україні і що композитор Богдан Весоловський зміг так майстерно зробити його по-справжньому своїм, є свідченням того, що музика є незримим полотном між народами та культурами. Композитор уловив ностальгічний, пристрасний і витончений дух танго — жанру, що глибоко вкорінений в аргентинську ідентичність, і надав йому нового звучання крізь призму власного культурного мовлення», — зазначила Елена Л. Мікусінскі.
У концертній програмі, де пролунали 16 композицій Б. Весоловського, взяли участь Академічний оркестр народної та популярної музики Українського радіо (художній керівник і головний диригент Михайло Пікульський), тріо бандуристок Українського радіо: Тетяна Маломуж, Катерина Коврик, Ольга Нищота, вокальний ансамбль солістів «Благовість» (художня керівниця — заслужена артистка України Тетяна Кумановська); солісти: заслужена артистка України Олена Кумановська, лауреатка Міжнародного конкурсу Владислава Чайка, лауреат Міжнародного конкурсу Іван Макаров, Ярослав Джусь (бандура), Тимофій Ілюхін (акордеон), «Дипломатичний бенд»: Посол Бельгії в Україні Люк Якобс, Посол Канади в Україні (2014–2019 рр.) Роман Ващук, бельгійський дипломат українського походження Зенон Коваль, а також Посол України в Канаді (2006–2011 рр.) і Лівані (2016–2022 рр.) Ігор Осташ.

Спеціально для гостей концерту Елена Л. Мікусінскі зробила подарунок, запросивши танцювальну пару — Оксану Дрозд і Дмитра Куюна, котрі виконали танго під час попурі «Три львівські танго».
У межах події глядачі також переглянули фільм-портрет «Василь Бокоч. Ти танго заспівай мені» режисера С. Литвинова. В. Бокоч упродовж багатьох років працював солістом Українського радіо. Саме він був першим виконавцем композицій Б. Весоловського в Києві разом з оркестром, який тепер має назву «Академічний оркестр народної та популярної музики Українського радіо». Упродовж багатьох років В. Бокоч був незмінним членом журі конкурсу РетроМузФесту та учасником гала-концертів фестивалю.
На завершення концерту прозвучало танго «Прийде ще час» у виконанні всіх учасників, солістів і музикантів концерту.