У вівторок, 24 грудня 2024 року, в Медіацентрі Генеральної дирекції відбулася презентація книги історичних нарисів «Було колись в Україні…» ветерана дипломатичної служби, Надзвичайного та Повноважного Посла, письменника, Постійного представника України при ЮНЕСКО Олександра Сліпченка.
Автор працював над цією книгою упродовж двох останніх років. Це вже сьома за ліком праця українського дипломата, проте чи не найважливіша у його письменницькій «кар’єрі». Вона, на відміну від попередніх, цілковито присвячена історії України й охоплює її давній, новий і новітній періоди. «Було колись в Україні…» — це збірка нарисів, жанр яких дозволяє (за умови збереження загальновідомої історичної канви) і власні трактування усталених фактів, і персоналізоване, часом емоційне, оцінювання знакових постатей та їхніх учинків, та навіть поетичні чи мемуарні вкраплення. Презентоване видання є актуальним і сьогодні, в час, коли в Україні, яка нині у війні, зростає великий громадський інтерес до віднайдення об’єктивних підходів та оцінок подій і дійових осіб власної історії, які б відповідали сучасним реаліям національної самосвідомості українців.
З нагоди знаменної події генеральний директор ДП «ГДІП» Павло Кривонос привітав автора з виходом нової книги та вручив йому пам’ятні подарунки, зокрема відзнаку ГДІП та фірмову продукцію підприємства.
Олександр Сліпченко розпочав захід із подяки присутнім за участь у презентації. Відтак він докладніше розповів про нову книгу, її зміст, а також описав процес вивчення рідкісних історичних джерел, найцікавіші елементи з яких увійшли до видання:
«Історичних книг нині доволі багато. Їх переважно написали науковці та учителі. Моя ж книга складається з 25 нарисів, які викладено у хронологічній послідовності від часів Рюриковичів та проведено аналогії з подіями сучасності. Це не є науковий збірник чи історичний підручник, однак тут зібрано історичні документи й істини та поєднано з моїми власними науковими гіпотезами, персональним аналізом явищ та подій через ретельне дотримання історичних фактів. Ми вивчали історію вертикально: подія за подією на обмеженій площі якоїсь держави. Мій підхід, який застосовано у книзі, є горизонтальним. У межах одного року я аналізую подію і звертаю увагу на інші процеси, що мали місце у визначеному періоді».
На зустріч із автором завітали ветерани української дипломатичної служби, українські дипломати, науковці і студенти.
Після презентації книги відбулося неформальне спілкування, де всі охочі вітали автора з успішною реалізацією нового видання.