У суботу, 12 квітня 2025 року, напередодні 39-х роковин із Дня Чорнобильської трагедії, співробітники ДП «ГДІП» у співпраці з Державним агентством України з управління зоною відчуження (ДАЗВ) організували для представників дипломатичного корпусу другий цьогоріч офіційний візит до Чорнобильської зони відчуження, в межах якого учасники відвідали Чорнобильську атомну електростанцію.
Представниками офіційної делегації стали: Координатор системи ООН Матіас Шмале, співробітники посольств Австрії, Бразилії, Греції, Польщі, Швейцарії, Японії, а також представництв Організації Об’єднаних Націй, Дитячого фонду ООН і Міжнародної організації з міграції в Україні.
У супроводі провідної інженерки з цивільного захисту та пожежної безпеки Державного спеціалізованого підприємства «Центральне сервісне підприємство з експлуатації, відновлення та безпеки» (ДСП «ЦСП») Оксани Пишної учасники побували біля загоризонтної радіолокаційної станції «Дуга», яка слугувала для виявлення пусків міжконтинентальних балістичних ракет. Згодом дипломати відвідали меморіальний комплекс «Зірка Полин» у Чорнобилі, оглянули краєвиди Чорнобильського затону та пройшлися вулицями міста-привида Прип’яті, де колись вирувало життя.
У межах поїздки високі гості також завітали до Чорнобильської атомної електростанції, здійснивши мандрівку унікальним маршрутом: через адміністративно-побутовий комплекс (АПК-1) «золотим» коридором до блокового щита управління (БЩУ-3) та меморіальної дошки, встановленої на честь першої жертви аварії на ЧАЕС — старшого оператора гідроциркуляційних насосів Валерія Ходемчука. Наприкінці дипломати попрямували на оглядовий майданчик об’єкта «Укриття» та побачили місце влучання російського безпілотника з фугасною бойовою частиною в захисну оболонку даху ізоляційної споруди арки новозбудованого конфайнменту над зруйнованим четвертим енергоблоком Чорнобильської АЕС.
Глибоке емоційне враження на дипломатів справила вичерпна розповідь інженерки відділу забезпечення відвідування зони відчуження ДСП «ЦСП» Альони Тюхай про акти вандалізму, ядерний тероризм і безглузді дії російських військовиків під час окупації зони відчуження 2022 року та про відновлення роботи підприємств сфери управління ДАЗВ.
Споглядання наслідків найбільшої техногенної катастрофи у поєднанні з розповідями про маловідомі факти трагедії справили надзвичайне враження на учасників офіційного візиту, неабияк вплинувши на їхнє бачення подій і масштабів катастрофи.
За детальнішою інформацією щодо екскурсій звертайтесь до начальниці відділу з питань культури та туризму дирекції «Медіацентр» Оксани Тімонової за телефоном: +38 (067) 245 74 53.