Уже вп’яте Державне підприємство «Генеральна дирекція з обслуговування іноземних представництв» і Національний університет «Острозька академія» організовують Міжнародний дипломатичний форум, який традиційно об’єднує академічну спільноту та представників іноземних посольств, акредитованих в Україні.

У середу, 30 квітня 2025 року, до університету в місті Острозі на V ювілейний Міжнародний дипломатичний форум завітали представники іноземного та вітчизняного дипломатичного корпусу. Серед учасників заходу — Міністр закордонних справ України, Надзвичайні та Повноважні Посли й дипломати з Бельгії, Бразилії, Грузії, Єгипту, Індії, Індонезії, Мексики, Пакистану, Палестини та Словаччини, почесні консули Казахстану, Конго та Сенегалу в Україні, представники органів державної влади, українські дипломати, а також професорсько-викладацький склад і студенти академії.

Після прибуття до Острога дипломатичну спільноту радо зустріли президент Національного університету «Острозька академія», Герой України Ігор Пасічник і ректор академії Едуард Балашов, які провели для гостей ексклюзивну екскурсію новим навчальним корпусом. Гості ознайомилися з історією створення приміщення, що символізує нові підходи до навчального процесу.
Відтак дипломати завітали до арткластеру академії «OstArt», де постійно відбуваються творчі виставки українських митців, що сприяє ширшому культурному розвитку спудеїв академії, оглянули копії одягу та символів влади — трону, корони та булави князів Острозьких, картини та інші творчі довершення сучасних митців, продегустували княжий трав’яний напій «Aqua Vita», відтворений відповідно до рецептури XV століття, відвідали сучасні аудиторії, оснащені найкращим технічним обладнанням, і помилувалися панорамним виглядом на Острог із холу корпусу.
Згодом дипломати завітали до одного з найстаріших корпусів Острозької академії, де одразу відчули дух епохи відомих князів, адже їх зустріли студенти в костюмах Гальшки й Костянтина Острозьких.
Від імені іноземної делегації генеральний директор ДП «ГДІП» Павло Кривонос вручив особливий подарунок — подарунковий тубус, присвячений 33-річчю ДП «ГДІП», і панно з логотипом організації.
У межах подорожі поважні гості ознайомилися з давніми корпусами академії, у стінах яких назавжди закарбувалися історія та легенди, дізналися про зусилля князя Костянтина Острозького для розвитку освіти не лише в Україні, а й у всій Східній Європі, почули розповіді про особливості підготовки спудеїв академії за часів навчання майбутнього гетьмана Петра Конашевича-Сагайдачного та жартівливі вірування сучасної університетської молоді.
Дипломати оглянули Студентсько-викладацький храм преподобного Федора Острозького, де зібрані давні ікони, що їх відреставрували українські митці, а також унікальний хрест, виконаний з одного металевого прутика; відвідали Музей історії Острозької академії, наукову бібліотеку, до фонду якої входять цінні стародруки, зокрема й примірник Острозької Біблії; спустилися до оповитих легендами підземель монастирського костелу, який використовували для поховання видатних осіб — фундаторів і меценатів, членів їхніх родин. Спеціально для поховань були призначені кімнатки в підземеллях — крипти. За час існування монастиря тут було поховано 19 осіб, переважно представників волинської католицької знаті. У підземеллі гості ознайомилися з вшануванням пам’яті сучасних видатних українців — героїв Збройних сил України, які поклали свої життя в боях за незалежність нашої держави.
Після ознайомлення делегації з історією академії було розпочато V ювілейний Міжнародний дипломатичний форум, присвячений обговоренню ролі дипломатії в сучасних умовах невизначеності, що проходив у змішаному форматі: онлайн та офлайн.
Відкрили захід вітальними промовами президент Національного університету «Острозька академія», доктор психологічних наук, професор Ігор Пасічник, ректор Острозької академії, доктор психологічних наук, професор Едуард Балашов, Міністр закордонних справ Андрій Сибіга, Міністр закордонних справ України (2007–2009 рр.) Володимир Огризко, голова Рівненської обласної військової адміністрації Олександр Коваль, генеральний директор ДП «ГДІП», почесний професор НаУОА Павло Кривонос, дуаєн дипломатичного корпусу, Надзвичайний і Повноважний Посол Суверенного Мальтійського Ордену Антоніо Газзанті Пульєзе ді Котроне.
«Острозька академія й Генеральна дирекція з обслуговування іноземних представництв уже п’ять років реалізовують дипломатичний форум. За цей час ми переконалися, наскільки ефективними є такі заходи, що дають потужний практичний потенціал для України та представлених держав. Дипломатичний форум має відіграти значущу роль і сприяти зміцненню економічних, політичних і культурних зв’язків між нашими країнами. Це буде хоч і невеликий, але важливий внесок в українську перемогу!»
— зазначив Ігор Пасічник.
Зі свого боку, Едуард Балашов наголосив, що головною місією університету є надання якісної освіти та формування успішного і справедливого суспільства, додавши, що академія завжди відкрита до співпраці, партнерства та обміну досвідом:
«Місія Національного університету “Острозька академія” як одного з провідних закладів вищої освіти в країні — це виховання лідерів нової епохи, фахівців із глибокими знаннями, сильними цінностями та готовністю діяти в ім’я миру, розвитку, справедливості та людської гідності. Наша альма-матер — це центр міжкультурного діалогу та академічної мобільності, де цінують кожен голос, кожну ідею і кожне прагнення до розвитку. Сьогоднішній форум є яскравим прикладом ефективного партнерства між наукою й дипломатією. Ми переконані, що саме завдяки таким ініціативам, як сьогоднішній захід, ми зможемо спільно творити мирне, справедливе й гармонійне суспільство».
У вітальному слові Андрій Сибіга підкреслив інноваційність навчального процесу в академії, запросив її студентів і випускників до співпраці з Міністерством закордонних справ України:
«Острозька академія відома своїми традиціями. Це дійсно той заклад освіти України, який славиться своїм особливим світоглядом. Я хочу, щоб ви пишалися не лише своїм минулим, а й своїми майбутніми випускниками. Я, зокрема, сповідую політику максимального залучення нового покоління до роботи в Міністерстві закордонних справ України. Найголовніше — це мотивація. Я вже зустрічався з випускниками академії і буду радий, якщо ви посилите нашу команду. Від того, як закінчиться ця війна, залежить безпека не лише європейська, а й євроатлантична. Зараз у нас є шанс зміцнити наші мирні зусилля. І я хотів би подякувати представникам іноземного дипломатичного корпусу, а також Павлові Кривоносу, Володимирові Огризку та всім учасникам форуму. Це чудовий захід, тому що тут завжди можна почути свіжі думки, а в дискусіях — отримати нові бачення ситуації».
Пан Сибіга також окреслив поточну роботу відомства, спрямовану на посилення позицій України у питаннях обороноздатності та підтримки з боку іноземних партнерів для спільного зупинення російської агресії.

Павло Кривонос звернувся зі словами подяки до президента, викладачів і студентів Острозької академії:
«Я дякую Ігореві Демидовичу за те, що з його ініціативи з руїн відновлено колиску української освіти — величну академію. Я також хотів би подякувати всьому професорсько-викладацькому складу за те, що ви вкладаєте в нашу молодь неоціненний скарб знань та іскру надії на процвітання нашої держави. Організовуючи такі заходи, ми показуємо дипломатам не лише красу України, а й її найголовніший скарб — людей, нашу талановиту молодь».
Пан Кривонос також додав, що пишається тим, що вчорашні випускники академії сьогодні є чудовими фахівцями Генеральної дирекції з обслуговування іноземних представництв.
Антоніо Газзанті Пульєзе ді Котроне закликав студентів використовувати всі можливості на шляху до здобуття якісних знань:
«Навчання — це виклик нашій допитливості та нам самим. Це найпотужніша зброя, щоб змінити світ і прожити життя повноцінно. І ніхто ніколи не зможе відібрати в нас усвідомлення та культуру, які ми здобули завдяки навчанню. Якщо ми навчимося любити навчання, воно ніколи не залишить нас і ми продовжуватимемо вчитися навіть у старості. Але ми ніколи не станемо старими, якщо будемо продовжувати навчатися».
До вітальних слів прилучилися віцепрем’єр-міністр, Міністр закордонних справ Люксембургу Ксав’є Беттель і засновниця Асоціації Подружжів Українських Дипломатів, очільниця Центру публічної дипломатії Дипломатичної академії України імені Геннадія Удовенка при МЗС Тетяна Сибіга.
Під час виступу Ксав’є Беттель поділився враженнями щодо професії дипломата та думками про важливість реформування міжнародного права, а також дав слушну рекомендацію студентам:
«Світ зараз трохи божевільний: усе стрімко змінюється. Світ зараз трохи божевільний: усе стрімко змінюється. Моя порада для вас така: незалежно від того, з великої ви країни чи з малої, якої ви релігії, традицій чи переконань, — ставтеся до інших з повагою, і це найважливіше. Дослухайтеся до людей і переконуйте їх аргументами […] Адже, зрештою, спільні проблеми потребують спільного розв’язання».
На звершення дипломатичного форуму представники академії вручили пам’ятні подарунки високоповажним гостям на знак поваги та вдячності за цікаве спілкування. Зі свого боку, дипломати з посольств Індонезії та Мексики, а також почесна консулка Сенегалу вручили дарунки президентові «Острозької академії» Ігорю Пасічнику.
Після плідного нетворкінгу дипломатична спільнота завітала до сучасних інтелектуальних центрів університету, зокрема Лабораторії робототехніки та Центру креативних індустрій, а пізніше — помилувалася ландшафтним парком на території академії, де квітують прекрасні сакури.